wtorek, 31 sierpnia 2010

Ciasto migdałowe z morelami i szafranem. I trochę o Turcji :)

Nie wykorzystywałam jeszcze nigdy wcześniej szafranu w kuchni, ale w końcu nadszedł ten dzień ;) Szafran to najdroższa przyprawa świata a otrzymuje się go z krokusów - ponoć na zebranie 1kg nitek szafranu potrzeba ponad 150 tysięcy kwiatów.
Zawsze gdy myślę o szafranie śmiać mi się chce. W zeszłe wakacje, kiedy jeszcze nie interesowałam się szeroko pojętą kuchnią tak, jak teraz, byłam w tureckim Safranbolu - przepięknym miasteczku, wpisanym w całości na listę UNESCO - które swoją nazwę zawdzięcza szafranowi właśnie i gdzie na każdym rogu można rzeczony szafran za psie pieniądze kupić, ja machnęłam na to ręką. Czego do dziś wybaczyć sobie nie mogę niestety, na swoje usprawiedliwienie powiem tylko, że nie miałam wtedy zielonego pojęcia co to za jeden, ten szafran ;)
To ciasto kojarzy mi się z Turcją również z innego powodu - podczas naszego turko-tripu zahaczyliśmy też o Malatya czyli miasto słynące z sadów morelowych (to największy producent moreli na świecie !) - wszystko kręci się tam wokół tych owoców, nawet autobusy są w kolorze morelowym.

Wracając do samego ciasta: mimo, iż jest w nim sporo migdałów, ciasto wcale nie jest suche czy twarde, wręcz przeciwnie - jest miękkie i puszyste ale również wilgotne. Do tego soczyste morele i delikatny aromat szafranu. Zdecydowanie polecam, nie tylko miłośnikom Turcji ;)

Ciasto migdałowe z morelami i szafranem
(przepis jest stąd, u mnie tylko mniejsza ilość moreli)
Składniki na formę do ciasta o średnicy 24cm:

150g masła, w temperaturze pokojowej
125g cukru
1 duże jajko
150g drobno zmielonych migdałów bez skórki
szczypta szafranu
175g mąki pszennej, pszesianej przez sito
1 łyżeczka proszku do pieczenia
250g moreli, przekrojonych na pół, wyjęte pestki
garść płatków migdałowych
cukier puder - do posypania po upieczeniu - ja go sobie darowałam bo ciasto samo w sobie jest wystarczająco słodkie

1. Piekarnika nastawiamy na 180 stopni. Formę do pieczenia o średnicy 24cm wykładamy papierem do pieczenia.
2. Szafran namaczamy w 50ml wrzącej wody przez około 15 minut (ale nie wyjmujemy potem szafranu z wody tylko zostawiamy go w niej). Masło ucieramy z cukrem na lekką, kremową masę, następnie dodajemy jajko i miksujemy do uzyskania jednolitej masy.
3. Do masy dodajemy zmielone migdały, miksujemy całość, następnie zaczynamy dodawać na przemian po trochu wody szafranowej i po trochu mąki zmieszanej uprzednio z proszkiem do pieczenia. Na koniec miksujemy wszystko razem aby upewnić się, że wszystkie składniki dobrze się połączyły.
4. Przekładamy masę do wyłożonej papierem do pieczenia formy, równomiernie rozprowadzamy ją na dnie. Następnie układamy na niej morele, przecięciem w dół i obsypujemy je płatkami migdałowymi. Wstawiamy ciasto do nagrzanego piekarnika na 35-40 minut.

Kilka zdjęć z Turcji:

Morele suszące się na słońcu
Skrzynki pełne suszonych moreli

13 komentarzy:

  1. Ładnie wygląda :) A dodatek szafranu taki elegancki... Podoba mi się :)

    OdpowiedzUsuń
  2. wytworne ciacho;) szafran mam i używam bardzo oszczędnie.

    OdpowiedzUsuń
  3. zapewne pyszne ciasto:) wyglada smakowicie:)

    OdpowiedzUsuń
  4. Ostatnio spróbowałam szafranu w pewnym wypieku serowym. Jego aromat skojarzył mi się nieco z... miodem. Nie wiem, dlaczego, ale tak właśnie było.

    A ciasto bardzo, bardzo apetycznie. I połączenia smakowe świetne!

    Pozdrawiam! :)

    OdpowiedzUsuń
  5. Kilka dni temu ja też po raz pierwszy wypróbowałam szafran. Było to ciasto na maślance ze śliwkami. Rozeszło się szybko, tylko nie wiem czy to zasługa szafranu czy śliwek... A morele uwielbiam, zwłaszcza w ciastach migdałowych!

    OdpowiedzUsuń
  6. pyszna propozycja! ostatnio jestem fanką ciast z owocami :)

    OdpowiedzUsuń
  7. ej ej, a gdzie informacja o tym skad pochodzi owy szafran?

    OdpowiedzUsuń
  8. Do tego ciasta akurat kupiłam wcześniej, ale jak będe używać od Ciebie na pewno nie zapomnę o tym napisać ;)

    OdpowiedzUsuń
  9. rewelacyjne ciasto! spodobało mi się połączenie smaków: szafranu, moreli i migdałów. bardzo ciekawe, wręcz intrygujące zestawienie ;]

    OdpowiedzUsuń
  10. Ciekawy kawałek historii gastronomicznej a co do przepisu to jest bardzo oryginalny. Wręc cudne!

    OdpowiedzUsuń