piątek, 24 września 2010

Genialne ciastka czekoladowo - orzechowe, bez mąki

Rety! Powiem mało skromnie, ale chyba nie jadłam tak dobrych ciastek czekoladowych, jak te! 4 składniki i tyyyyyle radości ;) Dodatkowo to świetny sposób (a jaki pyszny) na wykorzystanie białek. Cieniutka, krucha otoczka, i miękki środek, masa uprażonych orzechów włoskich i czekolada (właściwie kakao ale to niewielka różnica, bo to jedna rodzina). Porównałabym je chyba do brownie w formie ciastka, tylko jeszcze lepszego. Z czystym sercem bardzo, bardzo polecam. Ja po ugryzieniu kawałka (w ramach pretekstu do zrobienia zdjęcia wnętrzu ciastka) nie mogłam się oprzeć zjedzeniu nie dość, że całego ciastka, to jeszcze kilku kolejnych... A robią się też prościutko - składniki mieszamy, nakładamy łyżką na blachę, pieczemy i gotowe, akurat dla niespodziewanych gości. Może wyglądają troszeczke jak czekoladowe kałuże, ale to tylko pozory, pozory... nie dajcie im się zwieść ;)

Ciastka czekoladowo - orzechowe, bez mąki
(przepis jest stąd, zmieniony przeze mnie)
Jeszcze przed upieczeniem :)

Składniki na 15 dużych ciastek:

210g orzechów włoskich, uprażonych na folii aluminiowej w 180 stopniach przez ok 7-8 minut, a następnie bardzo drobno posiekanych
1 i 1/2 szklanki cukru pudru
3/4 szklanki naturlanego kakao
szczypta soli
2-4 białka
1 łyżeczka aromatu waniliowego

1. Piekarnik nastawiamy na 180 stopni, blachę wykładamy papierem do pieczenia.
2. W dużej misce mieszamy razem  dokładnie cukier, kakao, sól oraz orzechy. Dodajemy 2 białka oraz aromat waniliowy i mieszamy całość przy pomocy łyżki - masa utworzy dość zwartą kulę ciasta. My chcemy uzyskać ciasto podobne do ciasta na brownie - czyli gęstego ale jednak na tyle mokrego, aby swobodnie dało się je nakładać łyżką na blachę, dlatego dodajemy po trochu białka, po dodaniu mieszając składniki aż do całkowitego połączenia - do momentu gdy ciasto osiągnie wyżej opisaną konzystencję (możliwe, że nie będziemy musieli dodać wszystkich białek tylko np. 3 lub 3,5 białka).
3. Nakładamy ciasto przy pomocy łyżki na przygotowaną blachę, tak, aby tworzyło okrągłe kałuże, zostawiając między ciastkami odstęp ok. 2cm - ciastka trochę urosną i rozejdą się na boki.
4. Wstawiamy blachę do nagrzanego piekarnika i pieczemy ok 10 minut (małe ciastka) - 14 minut (duże ciastka) aż będą lekko twarde na wierzchu. Jeśli nie zjemy ich od razu po upieczeniu (co jest wielce prawdopodobne) przechowujemy je w zamkniętym pojemniku.


7 komentarzy: